İlçemizde 94 dernek faaliyet göstermektedir. Faaliyet alanlarına göre aşağıdaki tabloda dernek sayıları belirtilmiştir.
 
          Faaliyet  Alanı
      Sayısı     
Dini
         20
Kamu
          9
Sosyal
         44
Spor
         21
TOPLAM 
         96
 
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
GÜLER AKINCI           
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
Erman PAZARBAŞI
İLİM YAYMA CEMİYETİ BURHANİYE ŞUBESİ
SEDRETTİN KÜÇÜKKAYA
TÜRK ANNELER DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
NURDAN ESEN
TÜRK HAVA KURUMU DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
YÜCEL ARAS
TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
MUZAFFER BAŞARAN
TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
ÖMERSEYFETTİN ÇELEBİ
TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
Gürsel VARDAR
TÜRKİYE YARDIM SEVENLER DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
MERİH HACER TURGUT
BAHÇELİEVLER MAHALLESİ CAMİLERİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
BEKİR YILDIZ
BURHANİYE CAMİLERİNİ KURAN KURSLARI VE HAYIR İŞLERİ KORUMA DERNEĞİ                                                                   
MUSTAFA ÖZKARAMAN
BURHANİYE CUMHURİYET MAHALLESİ CAMİİ YAPTIRMA VE YAŞATMA ÇEVRE KORUMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ
ALİ ÇOBAN
BURHANİYE GİRİŞ MAHALLESİ CAMİ KURANI KERİM ÖĞRENİMİNİ DESTEKLEME HAYIR İŞLERİ YAPTIRMA KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
EŞREF ERSAĞLAM
BURHANİYE PELİTKÖY SAHİLİ CAMİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
RAMAZAN KAPLAN
BURHANİYE POSTACI MAHALLESİ CAMİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
RAMAZAN KILCI
BURHANİYE YENİ MAHALLE CAMİİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
TAŞKIN BAYRAK
BURHANİYE YUNUS VE HACIAHMETLER MAHALLELERİ CAMİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
CAHİT ATAGÜL
ÇAMTEPE KÖYÜ CAMİ YAPTIRMA YAŞATMA VE KÖYÜ KALKINDIRMA DERNEĞİ
AHMET ÇELİKKUL
BURHANİYE İLÇESİ KURS VE OKUL TALEBELERİNE YARDIM DERNEĞİ
MEHMET ÇAPAR
HACI AHMET MAHALLESİ CAMİİ YAPTIRMA YAŞATMA VE HAYIR İŞLERİ DERNEĞİ
SADETTİN KARAKUŞ
HACI GÜRSESLER CAMİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
MUSTAFA NACİ ÖZLEK
HACI MESUT AĞACIK CAMİİ VE KÜLLİYESİNİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
YAHYA ALİ OSMAN AĞACIK
İMKO YAPI KOOPERATİFİ CAMİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
Ali TÜLÜ
MEMİŞ MAHALLESİ KURANI KERİM ÖĞRENİMİ DESTEKLEME CAMİ HİMAYE VE HAYIR İŞLERİ YAPTIRMA KORUMA ONARMA YAŞATMA DERNEĞİ
AGAH ZEYBEK
ORJAN TATİL SİTESİ CAMİİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
Sabri TOPÇU
ÖĞRETMENLER MAHALLESİ CAMİİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
MİDHAT GÜRCAN
PELİTKÖY CAMİİ KURANI KERİM ÖĞRENİMİ DESTEKLEME HAYIR İŞLERİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
RECEP ETİ
UMMUHAN HATUN CAMİİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
TAŞKIN BAYRAK
BURHANİYE ANADOLU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
HADİYE EROK
BURHANİYE AVCILIK VE ATICILIK KULÜBÜ DERNEĞİ
AHMET BULUT
BURHANİYE BELEDİYE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
RIZA PABUCCUOĞLU
BURHANİYE BEŞİKTAŞLILAR DERNEĞİ
ORHAN KARAKOÇ
BURHANİYE CUMHURİYET ORTAOKULU ÖZEL SPORCULAR GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
GÜNGÖR ERENOĞLU
BURHANİYE FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ
İBRAHİM ÖRER
BURHANİYE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
OSMAN ÖZTATLI
EFEM KÜLTÜR SANAT MERKEZİ GENÇLİK VE SPOR KLÜBÜ DER.
Metin ÇAVDAR
BURHANİYE SATRANÇ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
BİRGİ TUNA
BURHANİYE TAEKWONDO İHTİSAS KULÜBÜ DERNEĞİ
RIZA GÜVEN
BURHANİYE YELKEN KULÜBÜ SPOR DERNEĞİ
CAHİT UÇAL
CELAL TORAMAN ANADOLU LİSESİ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
MEHMET ARSLAN
CUMHURİYET MAHALLESİ SANAYİ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
Nurşah ARKAN
KÖRFEZ EĞİTİM VE GELİŞİM SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
NEŞE BİRİTUNA
KUĞUKENT DENİZ KULÜBÜ DERNEĞİ
TUĞRUL ATATÜRE
ÖREN RÜZGAR SÖRFÜ (WINDSURF) KULÜBÜ DERNEĞİ
YÜCEL ARAS
ZEYTİNPINARI İÇMEKENT YELKEN KULÜBÜ DERNEĞİ
HALİL UMUR İSKAR
Burhaniye Zihinsel Engelliler Spor Kulübü Derneği
Sevda Padem
Burhaniye Motorsiklet ve Motor Sporları Derneği
Tamer Önol
BURHANİYE ESNAF,SANATKARLAR ÇALIŞANLARI TÜM EMEKLİLER SOSYAL YARDIM DAYANIŞMA DERNEĞİ
Süleyman Gencan 
PELİTKÖY ÇEVRE GÜZELLEŞTİRME VE SOSYAL DAYANIŞMA DERNEĞİ
İbrahim CAN
ADYAR ÇEVRE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ
Fahri CEBE
BURHANİYE DEVECİLİK KÜLTÜRÜ VE DEVE GÜREŞLERİ DERNEĞİ
Tunay YANBAKAN
BURHANİYE EMLAKÇILAR DERNEĞİ
AHMET VEHBİ DAYIBAŞ
BURHANİYE GÜVERCİN SEVENLER DERNEĞİ
CAFER SEVİNDİK
BURHANİYE MUHTARLAR DERNEĞİ
HALİL GÜLMEZ
BURHANİYE HASTANE YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
RAFET YEDİKARDEŞLER
BURHANİYE İLÇESİ HAYVANSAL VE BİTKİSEL ÜRETİCİLERİ DESTEKLEME DERNEĞİ
HASAN İNANÇ
BURHANİYE İLÇESİ ÖĞRETMENLER MAHALLESİ ÇEVRE KORUMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ
İsmail KÜÇÜKKARAMAN
BURHANİYE ZEYTİN İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
YAHYA ALİ OSMAN AĞACIK
BURHANİYE ZEYTİN ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ
YAHYA ALİ OSMAN AĞACIK
BURHANİYE ZİHİNSEL ENGELLİLER DERNEĞİ
SEVDA PADEM
BURHANİYE KARADENİZLİLER YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
SALİH YÜCEL
BURHANİYE KARDEŞ ŞEHİRLER DERNEĞİ
MASUME TUZKAYA
PELİTKÖY DEVECİLİK KÜLTÜRÜ VE DEVE GÜREŞİ SEVERLER DERNEĞİ
HÜSEYİN YÜZBAŞIOĞLU
 Körfez Bayburt Kültür ve Dayanışma Derneği
Nuray Genç
RUMELİ VE BALKAN GÖÇMENLERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
SÜLEYMAN ERUZUNLAR
TÜM ÖĞRENCİ VELİLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ BURHANİYE ŞUBESİ
TÜLAY ÖZTÜRK
ZEYTİN FOTOĞRAF AMATÖRLERİ DERNEĞİ
Şerif Tolga ÖZMEN
BURHANİYE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ
Selahattin Aksu
Turistik İşletme Yöneticileri Personeli ve Avrupa Birliği İle İlşkiler Der. Bur. Şub.
Melih MESTANOĞLU
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ BURHANİYE ŞUBESİ
DURMUŞ TÜRKMEN
BALIKESİR BURHANİYE KÖRFEZ ROMAN DAYANIŞMA DERNEĞİ
İLYAS ÇAM
BURHANİYE ARKEOLOJİ DERNEĞİ
YÜCEL ARAS
BURHANİYE EĞİTİM KÜLTÜR VE SOSYAL DAYANIŞMA DERNEĞİ
Şefik ŞEN
BURHANİYE EĞİTİM KÜLTÜR VE SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
MAHMUT ÖZTÜRK MALÇOK
BURHANİYE EMNİYET HİZMETLERİNİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME DERNEĞİ
HÜSEYİN SARIBAŞ
Körfez Yörük Oğuz Boyları Kültür Dayanışma Derneği 
Beytullah Duyar
PRO ANİMALE DERNEĞİ TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ
NİLGÜL VAROŞ
BURHANİYE KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ
ALİ ÖZCAN
BURHANİYE TURİZM TANITMA DERNEĞİ
ŞÜKRÜ BAYKAL
İVRİNDİLİLER VE BALYALILAR DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ
SÜLEYMAN KARAÇOBAN
BURHANİYE YÜKSEK ÖĞRENİMİ GELİŞTİRME VE YAŞATMA DERNEĞİ
MAHİNUR SÖNMEZ
BURHANİYE YÜKSEKOKUL GELİŞTİRME VE YAŞATMA DERNEĞİ
TUNCAY YEDİKARDEŞLER
KÖRFEZ GÖNÜL DOSTLARI MUSİKİ DERNEĞİ
Güliz Aygün
ROMAN KÜLTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
Yaşar Algüt
Burhaniye Ceza İnfaz Koruma Çalışanları yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Ahmet AKÇAY
ÖREN ADRAMYTTEİON ANTİK KENTİ KÜLTÜR TURİZİM VE DOĞA DERNEĞİ
ESMA ESİN ÇİMEN
CELAL TORAMN ANADOLU LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ
İsmail ÜNLÜ
BUBYO MEZUNLAR DERNEĞİ
Hakan ALAKUŞ
BURHANİYE BAĞKUR SİGORTALILARI DESTEKLEME VE GELİŞTİRME DERNEĞİ
HASAN BAYRAM
STEVYA DERNEĞİ
SELAHATTİN GÜVENÇ
KIRTIK KÖYÜ ORGANİK TARIM VE TURİZMİ GELİŞTİRME DERNEĞİ
FİKRET KARA