Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’ndan alınan destek ile Burhaniye Belediyesi tarafından yapılan Burhaniye Engelleri Aşıyor Projesinin açılışı 1 Ekim Pazartesi günü Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz’ın da katılımıyla yapıldı. Açılışa İlçemiz Kaymakamı Hüseyin Öner, Burhaniye Belediye Başkanı adına Başkan Yardımcısı Cemil Bahadır, İlçe Kurum Amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen birçok engelli vatandaş katıldı.
   Açılış programı Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şubesi Başkanı Gürsel Vardar’ın konuşmasıyla başladı. Vardar’ın konuşmalarının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
   Açılışta konuşan Kaymakam Hüseyin Öner “Türkiye’de sayılı olan bu tesis Burhaniye’mize değer katan, engelli arkadaşlarımız ve onların ailelerine yönelik üreteceği önemli hizmet potansiyeli ile de Burhaniye için son derece önemli bir tesis” diyerek sözlerine başladı. Burhaniye’nin engelli vatandaşlara yönelik yaşama alanları bakımından ve ürettiği hizmetlere yönelik Engelsiz Bir Şehir olduğunu vurgulayan Kaymakam Öner Burhaniye’de engellilere yönelik verilen hizmetlerden söz etti. Burhaniye Engelleri Aşıyor Projesi kapsamında da Burhaniye’nin Engelsiz Şehir ünvanını almayı hak ettiğini düşünüyorum diyerek “Bu tesisin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
   Protokol konuşmalarının ardından Türkiye Sakatlar Derneği tarafından projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere çiçek ve plaket takdim edildi.