Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) kapsamında  Şehit Mustafa Serin Ortaokulunda, ilçemiz Kaymakamı Hüseyin ÖNER, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç AYAZ, Hürriyet Ortaokulu, Gazi İlkokulu, Pelitköy İlkokulu ile Pelitköy Ortaokulu ve Şarköy Ortaokulu Müdürlerinin katılımı ile okulun Z Kütüphanesinde okuma saati yapıldı.
      Okuma etkinliğinin ardından, Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı ailesiyle beraber Türkiye'ye göç eden ve ilçemiz Şehit Mustafa Serin Ortaokulunda  5. Sınıf öğrencisi olan Suriye uyruklu, Muhammet Bassem SENGERİ Mehmetçiğe yazdığı teşekkür mektubunu okudu. Mehmetçiğe mektup yazan SENGERİ, Suriye'de yaşanan savaştan dolayı Türkiye'ye taşındıklarını ve burada sağlanan imkanlar sayesinde eğitim hayatına devam edebildiği için mutlu olduklarını ifade etti. 
      İlçemiz Kaymakamı Hüseyin ÖNER’in BENGİ projesi kapsamında okula gerçekleştirdiği ziyarette tanıştığı ve okuduğu mektup sonrası öperek kutladığı Muhammet Bassem SENGERİ mektubunda,
      "Sevgili Mehmetçik ağabeylerim; 
      Fırat Kalkanı Harekatından sonra başlayan ve şu ana kadar devam eden Zeytin Dalı Harekatı inanın ki Afrin'de yaşayan masum ve suçsuz insanlar için çok önemli bir operasyondur. Ben de Suriye'de yaşıyordum, ama savaştan dolayı ailem ile Türkiye'ye taşınmak zorunda kaldık. Ailem ile Suriye'de yaşarken bomba ve silah seslerinden çok korkardım. Akşam ise su ve elektrik olmadığı için yapacak bir şeyimiz yoktu. Tek çare uyuyup sabah olmasını beklemekti. Bir gün Türkiye'de yaşayan akrabamızdan telefon geldi. Bizi eşi ile birlikte Türkiye'ye çağırıyorlardı. Bütün ihtiyacımızı onlar karşılayacaktı. 32 saat süren uzun bir yolculuktan sonra yerleşeceğimiz yere vardık. Türkiye'ye ilk geldiğimizde okumayı, yazmayı ve hatta Türkçe konuşmayı bilmiyordum. Gittiğim İlkokuldan öğretmeninim desteği sayesinde okumayı, yazmayı ve Türkçe konuşmayı öğrendim. İleriki sınıflarda Türkiye geçmişinin ne kadar zorlu geçtiğini öğrendim. Eğer bu ülke şu ana kadar ayakta dimdik durabiliyorsa bunu şehit olan ve şu ana kadar hayatta olup bu güzel ülke için savaşan Mehmetçiklerimize borçluyuz. Emin olun ki her zaman yanınızdayız, kalplerimiz sizinle." satırlarını kaleme aldı.
      Okunan mektubun ardından konuşan Kaymakam ÖNER, Muhammet’in Mehmetçiğe ve Türkiye’ye beslediği sevginin karşılıksız olmadığını, ülkelerinde yaşanan üzücü olayların en kısa sürede bitmesini dilediğini, bu vesileyle Suriye’deki terör örgütlerine karşı şanlı ordumuzun Mehmetçiklerinin yürüttüğü Zeytin Dalı Operasyonunu başarıyla sonuçlandırıp ülkemize sağ salim dönmeleri için dua ettiklerini ve millet olarak gönüllerinin, kalplerinin MEHMETÇİKLE, ORDUMUZLA bir attığını söyledi.