Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında aynı anda yapılan etkinliklere, Burhaniye’de de İlçemiz Kaymakamı Hüseyin ÖNER, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet UYSAL, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla Burhaniye Anadolu Lisesi önünde yapılan program ile eşlik ettiler. Söz konusu programa katılım sağlayan öğrenciler ve sivil toplum kuruluşu üyeleri ve temsilcileri hazırladıkları pankartlar ile yayaların geçiş üstünlüğüne dikkat çektiler.
  “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla birlikte 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi. Kampanya çerçevesinde ilçemiz genelinde görevlendirilen tüm kolluk personelleri 26 farklı noktada farkındalık sağlayıcı ve eğitici faaliyetler gerçekleştirdi. İlçe belediyesi, okul ve yaya geçitlerindeki yatay ve dikey işaretleme eksikliklerini giderdi ve okul ve yaya geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirleri aldı. Tüm okullarda “yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik” konulu programlar yapıldı. Uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul giriş ve çıkışlarında, okul önlerinde ve çevresindeki yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenledi.
  Yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, vatandaşların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen bu etkinliklerin önemine vurgu yapan Kaymakam ÖNER, “Trafikte yayalara özellikle çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza öncelik verilmesi bilincini oluşturmak amacıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle ve çocuklarımızla burada bulunuyoruz. Araç sürücüleri yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, eğer geçitte geçmek üzere olan vatandaş varsa yayalara durarak geçiş hakkını vermek zorundalar. Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde toplumda bu farkındalığın yaratılması çok önemli bir hale gelmektedir. Yıl boyu devam edecek bu kampanyanın bu bilinci oluşturmada başarılı olacağını düşünüyorum. Bize destek veren ve programımıza katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
  Kaymakam ÖNER, program sonrası okul önündeki yoldan geçen sürücülere trafikte yaya önceliği bilincini oluşturmak amacıyla çeşitli bilgilendirmeler ve uyarılarda bulundu.