Burhaniye’de  Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşku ile kutlandı.29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıldönümü kutlamaları İlçemiz Kaymakamı  Hüseyin ÖNER’in makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Kaymakamız Hüseyin ÖNER   tebrikleri kabul ettikten sonra hükümet konağı toplantı salonunda tebrikata katılanlar ile bir süre sohbet ettiler.
     Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarına Cumhuriyet Meydanında devam edildi. İlçemiz Kaymakamı Sayın Hüseyin ÖNER  , Garnizon Komutanı Top. Yrb.  Münir ERTURAN ve  Belediye Başkanı Necdet UYSAL ile birlikte  programa  katılanların ve halkın bayramını kutlamaların ardından saygı duruşu   ve istiklal marşı okundu. Kaymakam  Hüseyin ÖNER   günün anlam ve önemine yönelik konuşmasında ; ‘’Değerli Konuklar, Kıymetli Burhaniyeliler,
         Cumhuriyetimizin 95. Kuruluş yıldönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamanın heyecanı içindeyiz.
     Bugün bizi bölgemizin en güçlü devleti haline getiren Cumhuriyet, her şeyden önce büyük Türk Milletinin kahramanlıklarıyla ve fedakârlıklarıyla yaratılan eşsiz bir destanı ifade eder.
     1920 'li yıllara bakıldığında, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün önderliğinde var gücüyle kurtuluş mücadelesi veren, kaynakları hızla tükenmiş olan milletimizin, ülkemizin imkânlarının son derece yetersiz olduğu hatırlanacaktır. Buna karşılık büyük bir milli şuur ile gayret gösteren Türk Milleti ve Anadolu insanı sayesinde, Türkiye’miz, tahminlerin üstünde bir gelişme ve kalkınma göstermiştir.  Ülkemizi bölmeye, milli birliğimizi bozmaya yönelik bir takım dış mihrakların desteklediği her türlü hain girişimleri de milletimizin azmi ve bir birine olan sevgi ve dayanışma duygusu ortadan kaldırmıştır.
        Cumhuriyetimizin 100. Yılında dünyanın ilk on ekonomisi arasında olmayı hedefleyen, bölgesinde iş birliğine ve sözüne güvenilen istikrar örneği bir güç olmak isteyen devletimiz, kendi kardeşleri için büyük ağabey, temsil ettiği medeniyet içinde örnek bir demokratik Cumhuriyet olarak algılanmaktadır.
        Değerli Konuklar, Sevgili Burhaniyeliler,
      Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkan, milli birlik ve bütünlüğünü daima her şeyin üstünde tutan Türk Milletinin, eşsiz vatanseverlik duygusu sayesinde ilelebet var olacağına inanıyor, Cumhuriyet Bayramınızı bir kez daha coşkuyla kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum’’ dedi.
     Öğrencilerin günün anlam ve önemi ile ilgili okuduğu şiirlerin ardından Belediye Gençlik Merkezi öğrencileri halk oyunları gösterileri sunuldu. İlçemiz Okullarında yapılan 29 ekim Cumhuriyet Bayramı konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri başta Kaymakamımız Hüseyin ÖNER olmak üzere   Belediye Başkanı Necdet UYSAL ve Garnizon Komutanı Top. Yrb.  Münir ERTURAN tarafından verildi. Öğrenciler, Öğretmenler , askeri birlikler , sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı tören kortejinin merasim geçişiyle birlikte gündüz programı sona erdi.