12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 98.Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı, ilçemiz Reha Yurdakul Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla ve büyük bir coşkuyla kutlandı. Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin hazırlamış olduğu programa Burhaniye Kaymakamı Hüseyin ÖNER, Belediye Başkanı Necdet UYSAL, Cumhuriyet Başsavcısı Zafer BİRİNCİ, daire amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
  Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Deniz ALTINSOY günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından program Mehmet Akif Ersoy’un biyografisinin anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle devam etti. 
  İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu şiirler Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından okundu. Arapça Öğretmeni Neşe GÜR’ün koordinatörlüğünde Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından “Küfe” adlı tiyatro gösterisi sahnelendi. Mehmet Akif Ersoy’un hayalini kurduğu nesli anlatan “’Asım’ın Nesli” adlı sinevizyon tüm konukları duygulandırdı. Kaymakam Hüseyin ÖNER, Belediye Başkanı Necdet UYSAL, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora ZİHNİ, Kamu personelleri, esnaflar ve vatandaşların İstiklal Marşı’ndan birer satır okudukları “Burhaniye İstiklal Marşı’nı Okuyor” adlı sinevizyon ilgiyle izlendi.
  İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Kompozisyon dalında başarılı olan öğrencilerimize ödüllerini Kaymakam Hüseyin ÖNER, şiir dalında başarılı olan öğrencilerimize ödüllerini Belediye Başkanı Necdet UYSAL ve resim dalında başarılı olan öğrencilerimize ise Cumhuriyet Başsavcısı Zafer BİRİNCİ tarafından verildi. Program tek bir ağızdan coşkuyla okunan Vatan Marşı ile son buldu.