Burhaniye de günden güne güçlenen sivil toplum yapısı eğitim-öğretim alanında faaliyet göstermek üzere kurulan yeni dernek ile daha da güçlenmiş oldu.
       İlçemiz Kaymakamının teşvikleri ile bir grup esnaf, ticaret erbabı ve işadamının girişimleri sonucu kurulan Burhaniye İlk ve Ortaöğretim Kurumları Yaptırma ve Faaliyetlerini Destekleme Derneği öncelikli olarak; okullarımızın sıkıntı ve sorunları, fiziki şartların iyileştirilmesi, okullarımızın  sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlerine destek vermek, yeni okullar yapılması ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları başta olmak üzere başarılı öğrencilerin tespit edilerek burs ve eğitim desteği vermek gibi maksatlara mataf olmak üzere kuruldu.
      Dernek yönetim kurulu ilk toplantısının ardından yönetim kurulu üyelerinden Naim ÇAĞIL, Yücel ARAS, Mesut AĞACIK, ve Alptekin UYSAL yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi vermek ve değerlendirmelerde bulunmak amacıyla ilçe Kaymakamı Hüseyin ÖNER ’i ziyaret ettiler. Dernek kurucu başkanlığını dernek üyelerinin isteği üzerine ilçemiz Kaymakamı Hüseyin ÖNER üstlendi.
Derneğin kurucu başkanlığını dernek kurucu üyelerinin isteği üzerine üstlenen Kaymakam Hüseyin ÖNER “Burhaniye İlk ve Ortaöğretim Kurumları Yaptırma ve Faaliyetlerini Destekleme Derneği ile Burhaniye de çocuklarımızın ve gençlerimizin daha iyi eğitim almaları, geleceğe daha bir güvenle bakabilmemizi sağlayacak iyi nesiller yetişmesi için çok önemli destekler sağlayacak, önemli proje ve çalışmalar yapacak bir sivil toplum örgütü kazanmış olduk. Yakın bir gelecekte ilçemiz kamuoyuna duyuracağımız çalışmalar ve faaliyetlerimiz olacak. İlçemiz hayırseverlerinin de destekleriyle güzel işler yapılacağını inanıyorum. Derneğimizin  ilçemiz ve eğitim camiamız için hayırlı olmasını diliyorum. Derneğin kurucusu olan arkadaşlarımızın isteği üzerine bir süreliğine başkanlığı ben  üstlendim, inşallah sivil toplum ruhuna uygun bir şekilde bir yol arkadaşımıza başkanlık görevini ileride  emanet edeceğiz” şeklinde görüşlerini ifade etti.