Bu yıl 28. Düzenlenen Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali renkli görüntülere sahne oluyor. Festivalinin açılış töreni 8 eylül cuma günü akşamı  eski kütüphane önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulan kortej yürüyüşü ile başladı.. Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalar Belediye Başkanı Necdet UYSAL tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı söylenmesine takiben Belediye Başkanı Necdet UYSAL ve İlçemiz Kaymakamı Hüseyin ÖNER  günün anlam ve önemi ile ilgili birer konuşma yaptılar.
    Yapılan konuşmaların ardından Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi, Msyia Sanat Merkezi ile 2016 Yılı Yetenek Sizsiniz Şampiyonu Hayatın Ritmini Yakala Gurubu üyelerinin yaptığı gösteri ve etkinlikler meydanda bulunanlar tarafından ilgi ile izlendi.
      Bu yıl Burhaniye Belediyesi’nin kuruluşunun 150. Yılı olması festivale ayrı bir hava kattı. İskele yat limanında yapılan Cengiz Kurtoğlu Konseri öncesinde Belediye Başkanı Necdet UYSAL görev almış Belediye Başkanlarına hizmetlerinden dolayı plaket taktim etti. Necdet UYSAL’ın plaketini ise Kaymakamımız Hüseyin ÖNER  verdi. Belediyemizin 150. Kuruluş pastası ;  Kaymakamımız Hüseyin ÖNER, Belediye Başkanı Necdet UYSAL ve görev almış eski belediye başkanları ile birlikte kesildi. Daha sonra sahne alan Cengiz Kurtoğlu iki saat boyunca meydanı dolduran Burhaniyelilere unutulmaz anlar yaşattı.
     28.  Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivalinin 2. günü Burhaniye Belediyesinin düzenlediği sünnet şöleni ile başladı. İllüzyon gösterisi ,   Hayatın Ritmini Yakala Grubu gösterisi, Halkoyunları Şenliği , Ayşen Birgör- İsmail Özkan konserleri  halkımız tarafından ilgi ile izlendi.Festivalin 3. günüde sergi ,gösteri ve konser gibi çeşitli etkinliklere sahne olacak.