19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir gurur ve coşku ile kutlandı. 19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e “Mareşallik” rütbesi ile “Gazilik” unvanının verildiği tarih olan gaziler günü Cumhuriyet Meydanında yapılan törenle kutlandı. Törende Kaymakamlık çelengi  Kaymakamımız  Hüseyin ÖNER tarafından, Garnizon Komutanlığı çelengi Topçu Bnb. Mümin ERTURAN tarafından ve Belediye Başkanlığı çelengi Belediye Başkanı Necdet UYSAL tarafından sunuldu.
 
   Takiben Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal marşımızın ardından  törende Türkiye Muharip Gaziler Derneği  Balıkesir Şubesi Üyesi Kıbrıs Gazisi Doğan ESER günün önemini belirten bir konuşma yaptı. Gaziler günü ile ilgili şiirlerin öğrenciler tarafından okunmasından sonra cumhuriyet meydanındaki program sona erdi. 
 
   Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından Ayaklı Mesire Alanında Gazilerimiz onuruna Gazilerimiz, Şehit yakınları ve ilçe protokolünün katılımıyla yemek programı düzenlendi. 
 
   Yemek öncesi bir konuşma yapan İlçemiz Kaymakamı Hüseyin ÖNER duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti: ”Bir milletin, toplumun en büyük zenginliği, kıymeti; devletini, milletini gerçekten seven insanlarına, vatandaşlarına sahip olmaktır. Vatan sevgisinin, millet sevgisinin en güzel tezahür görüntüsü de şehitlik ve gazilik payesiyle belirir, ortaya çıkar. Biz millet olarak devlet olarak işte bu vatan sevgisinin, devlet sevgisinin en güzel, en yüce bir şekilde tezahür ettiği ve vatana en fazla emeği geçen insanlara karşı, saygı ve sevgimizin, teşekkür hissiyatımızın ifadesi olarak Şehitler ve Gaziler Günlerini kutluyoruz. Gazilerimizin gününü kutluyorum, onlara en kalbi minnet ve şükran duygularımızı sunuyorum. Ebediyete intikal eden gazilerimizi, başta devletimizin kurucusu Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum, hayatta olan gazilerimizi şükranla anıyoruz. Onlara sağlıklı ve mutlu ömürler diliyorum ve hepinize saygı ve sevgilerimi ifade ediyorum.”