İlçemizde bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali başladı. Burhaniye Kaymakamı Hüseyin ÖNER, İlçe Belediye Başkanı Necdet UYSAL, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımı ile Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Burhaniye Belediyesi önünden başlatılan kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanında sona erdi.
  Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk koyulmasından sonra bir konuşma yapan Belediye Başkanı Necdet Uysal, “Zeytinin ülkesi olan Burhaniye’mizin zeytin ve zeytinyağının tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla her sene düzenlediğimiz festivalimiz, ayrıca geleneksel hale gelen Deve Güreşlerimize de ev sahipliği yapacak. Tüm halkımızı etkinliklerimize bekliyoruz” dedi.
  Burhaniye'nin de içinde bulunduğu Körfez bölgesinin temel geçim kaynağının tarım ve en önemli ürünün de zeytin olduğunu ifade eden İlçemiz Kaymakamı Hüseyin ÖNER yaptığı konuşmada “Bu kadar üretimin yoğun olduğu bölgemiz için Zeytinyağı kalitesini ve tüketimini artırmak yolundaki çabalara her zamankinden çok ihtiyacımız var. Zeytinyağının durumunun sağlamlaştırılmasında “kalite” ve “sağlıklı ürün” argümanlarının yanında özellikle “lezzet ve nefaset” faktörünün öne çıkarılması gerekmektedir. İşte bu amaçla kurulmuş Burhaniye Zeytin ve Zeytin Üretim İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin alt yapı çalışmaları 2019 yılı sonuna kadar bitirmeyi hedeflediğimiz bir aşamaya gelmiştir. Organize Sanayi Bölgemiz ile Körfez Bölgesi zeytin ve zeytinyağı üretim ve teknolojisi konusunda ülkemizin ve dünyanın önde gelen yöresi olacak.  Bu festival Burhaniye Zeytininin, Körfez’in daha geniş kitlelere duyurulmasını sağlayacak ve üretici, çiftçi, işçi, tüccar, tüketici tüm ilgili kesimler ortak payda olan zeytin kültürü ekseninde buluşmuş olacaklar. Muhtelif sosyo-kültürel etkinliklerle süslenen 15. Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivalinin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.” dedi.
  Burhaniye’nin doğal güzellikleri yanı sıra markalaşmış olan zeytin ve zeytinyağına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ve tüm halkın davetli olduğu festival 25-26-27 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek ve 27 Ocak Pazar günü saat 10.00’da Güreş Arenası’nda gerçekleşecek Geleneksel Deve Güreşleri programı ile son bulacak.