15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı çerçevesinde Burhaniye Kaymakamı Sayın Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Mümin Ertuğran, Belediye Başkanı Necdet Uysal beraberinde ilçe kurum amirleri ile Kahraman Şehidimiz Özel Harekat Polis Memuru Mustafa Serin’i Börülce Mezarlığındaki kabri başında ziyaret ederek şehidimiz için dualar okudular. FETÖ'nün hain darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz'u ve yaşananları gelecek nesillere iletmek, onları unutturmamak adına farklı etkinliklerle anma programları düzenleneceğini ifade eden Kaymakam Öner, “Bugün Kahraman Şehidimiz Mustafa Serin’i ve tüm şehitlerimizi anmak ve ruhlarına ithafen dua okumak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine karşı canı pahasına karşı duran kahramanlarımızı unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi. İlçe protokolü Börülce Mezarlığındaki ve Geriş Mezarlığındaki şehitlerimizin kabirlerini de ziyaret edip İlçe Müftüsünü nezaretinde dualar okuyarak şehitlerimizi andılar.
   15 Temmuz 2016’da ülkemize tarihinin en karanlık gecelerinden birini yaşatan hain darbe girişiminin yıl dönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Burhaniye’de de çeşitli etkinliklerle anılacak. 13 Temmuz Cuma günü Kocacami’de Cuma Namazından önce şehitlerimizin ruhuna ithafen Mevlid-i Şerif okunacak. 
   15 Temmuz Pazar günü ise etkinlikler Eski Kütüphane önünden Cumhuriyet Meydanına yapılacak konvoy ve kortej yürüyüşü ile başlayacak. Cumhuriyet Meydanında Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından günün anlam ve önemine dair konuşmalar icra edilecek. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı, Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi gösterileri ve Ziya Uğur konseri ile son bulacak.