12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u anma yıldönümü etkinlikleri tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de düzenlenen törenle kutlandı. Anma  töreni Reha Yurdakul  Kültür Merkezinde yapıldı. Burhaniye Anadolu Lisesi tarafından organize edilen ve  bu yıl  97.  yıldönümü kutlanan   anma töreni programı  öğrenci ve öğretmenler tarafından sahnelendi.
    Anma  törenine İlçe Kaymakamımız Sayın Hüseyin ÖNER,  Belediye Başkanı Sayın  Necdet UYSAL, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin TUNCEL , Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Mehmet Oğuzhan İLBAN , İlçe Emniyet Müdürü Tuncay ORHAN , İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç AYAZ ,   kamu kurum ve kuruluşlarından daire amirleri ve çalışanları, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, ilçemizde bulunan ilk ve orta dereceli okullarımızın idareci ve öğretmenleri ile  çok sayıda vatandaşımız katıldı. 
    Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Burhaniye Anadolu Lisesi  Tarih Öğretmeni  Gülcan CAFEROĞLU yaptı. Burhaniye Anadolu Lisesi öğrencilerin hazırladığı ‘İstiklal Marşının Kabulü ‘ konulu tiyatro salondaki izleyiciler tarafından ilgi ile izlendi. İstiklal Marşının  Kabulü adlı  sinevizyon gösterisinden sonra okul korosu çeşitli  türküler seslendirdi. Anma töreninde   İstiklal Marşı ve Bağımsızlık Konulu resim , kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri başta Kaymakamımız Hüseyin ÖNER olmak üzere protokol üyeleri tarafından verildi.  Şiirlerin ve İstiklal Marşının  okul öğrencilerince söylenmesiyle tören sona erdi.